Coșul de cumpărături

0

Coșul tău este gol

Mergi la magazin

Esențele de lemn NOAH

Toate ceasurile NOAH sunt din lemn 100% natural. Nu vopsim lemnul: culoarea fiecărui ceas este culoarea esenței din care e făcut. Cu cât lemnul e mai dur și mai dens, cu atât finisajul iese mai frumos, de aceea lucrăm mai ales cu esențe exotice.

Fiecare bucată are alt desen al fibrei, așa că două ceasuri din același model nu sunt niciodată identice. Mai jos găsești fiecare esență: de unde vine, cât de dură e, cât de mare crește copacul și la ce modele o întâlnești.

Cât de dur e lemnul ceasului tău?

Duritatea Janka arată forța necesară pentru a înfige pe jumătate o bilă de oțel de 11,28 mm în lemn. Cu cât e mai mare, cu atât lemnul rezistă mai bine la zgârieturi și lovituri. Pentru comparație, am pus și stejarul.

Verawood16.950 N
Abanos Makassar14.140 N
Abanos13.700 N
Măslin12.060 N
Kingwood11.850 N
Purpleheart11.190 N
Palmier negru9.000 N
Bocote8.950 N
Wenge8.600 N
Zebrano8.160 N
Royal White7.920 N
Padauk7.580 N
Carpen7.260 N
Frasin (cutia)6.580 N
Stejar4.980 N
Cedru2.670 N
Ceas NOAH M Original din abanos

Abanos

Diospyros crassiflora

Lemn negru, foarte dur și dens, din Africa. E esența pe care o folosim cel mai des: la carcase complet negre, la rame care încadrează un cadran deschis la culoare și la cadrane negre.

Origine
Africa ecuatorială de vest
Duritate Janka
13.700 N
Densitate
955 kg/m³
Înălțimea copacului
15–18 m
Diametrul trunchiului
0,6–1 m
Creștere
foarte lentă

Îl găsești la M Original, M Classic, Brave, Daring și la majoritatea modelelor Dual.

Ceas NOAH M Passion din abanos Makassar

Abanos Makassar

Diospyros celebica

Maro închis, cu dungi negre, din Indonezia. Are un desen mai viu decât abanosul negru și e unul dintre cele mai dense lemne cu care lucrăm.

Origine
Indonezia (Asia de Sud-Est)
Duritate Janka
14.140 N
Densitate
1.120 kg/m³
Înălțimea copacului
15–20 m
Diametrul trunchiului
până la 0,4 m
Creștere
lentă

Îl găsești la M Passion, M Duke și Dual Abanos & Makassar.

Ceas NOAH Explorer din carpen

Carpen

Carpinus betulus

Lemn deschis la culoare, aproape crem, cu fibră fină. Crește și în pădurile din România. Pe el se văd foarte bine indexurile și acele colorate.

Origine
Europa (inclusiv România), vestul Asiei
Duritate Janka
7.260 N
Densitate
735 kg/m³
Înălțimea copacului
15–20 m
Diametrul trunchiului
0,6–1 m
Creștere
lentă spre moderată; trăiește până la 350 de ani

Îl găsești la toată seria Explorer (Explorer, Explorer Red, Explorer Green, Explorer Blue, Explorer Pink), la M Explorer și la cadranele modelelor Classic.

Ceas NOAH Olive din lemn de măslin

Măslin

Olea europaea

Lemn cald, cu fibre aurii și maronii, din zona Mediteranei. Desenul fibrei e diferit pe fiecare bucată. La Zamfir 80 am folosit măslin vechi de peste 500 de ani.

Origine
bazinul Mediteranei
Duritate Janka
12.060 N
Densitate
980 kg/m³
Înălțimea copacului
8–15 m
Diametrul trunchiului
1–1,5 m
Creștere
lentă; trăiește sute de ani

Îl găsești la Olive, M Olive, M Serious, M Strong și Zamfir 80.

Ceas NOAH M Fire din padauk

Padauk

Pterocarpus soyauxii

Roșu intens, din Africa. Culoarea se închide treptat spre roșu-maroniu, pe măsură ce lemnul stă la lumină.

Origine
Africa centrală și de vest
Duritate Janka
7.580 N
Densitate
745 kg/m³
Înălțimea copacului
30–40 m
Diametrul trunchiului
0,6–1,2 m

Îl găsești la M Fire, M Playful, Dual Padauk & Carpen și Dual Padauk & Abanos.

Ceas NOAH Kingwood

Kingwood

Dalbergia cearensis

Maro-violet, cu fibre mai închise care se rotesc pe suprafață, din America de Sud. Nuanța se schimbă puțin în funcție de lumină.

Origine
Brazilia
Duritate Janka
11.850 N
Densitate
1.045 kg/m³
Înălțimea copacului
10–20 m
Diametrul trunchiului
0,15–0,3 m

Îl găsești la Kingwood, M Kingwood, Kingwhite, Divine și la modelele Dual cu kingwood.

Ceas NOAH Purpleheart

Purpleheart

Peltogyne spp.

Violet natural, fără vopsea, din America Centrală și de Sud. E una dintre cele mai neobișnuite esențe cu care lucrăm.

Origine
de la Mexic până în sudul Braziliei
Duritate Janka
11.190 N
Densitate
905 kg/m³
Înălțimea copacului
30–50 m
Diametrul trunchiului
1–1,5 m

Îl găsești la Purpleheart, Black Purple și Dual Abanos & Purpleheart.

Ceas NOAH Zebra din zebrano

Zebrano

Microberlinia brazzavillensis

Dungi închise pe fond maroniu deschis, ca un desen făcut cu pensula. Vine din Africa de Vest.

Origine
Africa de Vest
Duritate Janka
8.160 N
Densitate
805 kg/m³
Înălțimea copacului
20–40 m
Diametrul trunchiului
1,2–1,5 m

Îl găsești la Zebra, M Zebra, Black Zebra și M Blaze.

Ceas NOAH M Elegant din bocote

Bocote

Cordia spp.

Dungi maro și negre foarte marcate, din Mexic și America Centrală.

Origine
Mexic, America Centrală și de Sud
Duritate Janka
8.950 N
Densitate
855 kg/m³
Înălțimea copacului
20–30 m
Diametrul trunchiului
1–1,5 m

Îl găsești la M Elegant.

Ceas NOAH Verawood

Verawood

Plectrocarpa arborea (Bulnesia arborea)

Un lemn cu o culoare rară, verde-măsliniu, din America de Sud. E cel mai dur și cel mai dens lemn din colecția noastră.

Origine
Columbia și Venezuela
Duritate Janka
16.950 N (estimată)
Densitate
1.195 kg/m³
Înălțimea copacului
12–15 m
Diametrul trunchiului
0,3–0,6 m

Îl găsești la Verawood și M Verawood.

Ceas NOAH Royal din Royal White

Royal White

Diospyros malabarica

Lemn alb-crem cu linii negre neregulate, care par desenate cu tușul. Liniile nu se repetă, așa că fiecare ceas e unic.

Origine
Laos și Asia de Sud-Est
Duritate Janka
7.920 N
Densitate
825 kg/m³
Înălțimea copacului
15–35 m
Diametrul trunchiului
0,3–1 m

Îl găsești la Royal, M Royal, White Royal și M Royal Black.

Ceas NOAH Hexagon din wenge

Wenge

Millettia laurentii

Maro foarte închis, cu fibre drepte, din Africa Centrală.

Origine
Africa Centrală
Duritate Janka
8.600 N
Densitate
870 kg/m³
Înălțimea copacului
18–27 m
Diametrul trunchiului
1–1,2 m

Îl găsești la Hexagon și Dual Abanos & Wenge.

Ceas NOAH Black Leopard cu cadran din palmier negru

Palmier negru

Borassus flabellifer

Fibre negre pe fond deschis. Nu e un lemn propriu-zis, ci fibra unui palmier. L-am folosit la cadranul ceasului Black Leopard.

Origine
Asia și Africa tropicală
Duritate Janka
9.000 N
Densitate
970 kg/m³
Înălțimea copacului
20–30 m
Diametrul trunchiului
0,6–1 m

Îl găsești la Black Leopard.

Ceas NOAH Divine cu cadran din cedru

Cedru

Cedrela odorata

Lemn ușor, cu o nuanță rozalie și un miros plăcut. Apare la cadranul modelului Divine.

Origine
America Centrală și de Sud, Caraibe
Duritate Janka
2.670 N
Densitate
470 kg/m³
Înălțimea copacului
20–30 m
Diametrul trunchiului
1–1,5 m

Îl găsești la Divine.

Cutia NOAH din lemn de frasin

Frasin, pentru cutii

Fraxinus excelsior

Fiecare ceas NOAH ajunge într-o cutie din frasin masiv, tăiată dintr-o singură bucată și închisă cu magneți. Pe capac putem grava un text sau un logo.

Origine
Europa (inclusiv România), sud-vestul Asiei
Duritate Janka
6.580 N
Densitate
680 kg/m³
Înălțimea copacului
20–35 m
Diametrul trunchiului
1–2 m

Vezi mai multe pe pagina Cutia NOAH.

Lemnul e viu

Lemnul respiră și absoarbe umezeala chiar și după ce a devenit ceas. De aceea alegem bucăți uscate și stabile, le prelucrăm la Cluj cu o precizie de 0,01 mm și le finisăm manual. Pentru îngrijire, vezi pagina Despre lemnul natural.

Datele tehnice sunt valori medii din The Wood Database (wood-database.com), măsurate la lemn uscat. Lemnul natural variază de la o bucată la alta.